In Flanders Fields-marathon start op de Vismarkt

15 september 2026

Op zondag 20 september wordt de inmiddels 26ste In Flanders Fields-marathon gelopen tussen Diksmuide en Ieper, meteen de enige officiële en dus ook opgemeten marathon in de Westhoek.  En dat is ook de reden voor de verhuizing van de start.  Het parcours heeft immers, onder meer door de werken aan de nieuwe brug over de IJzer en het feit dat de eindstreep opnieuw aan de Lakenhalle in Ieper ligt, enkele wijzigingen ondergaan.  Toch moet de marathon nog steeds exact 42,195 kilometer tellen.  Bijgevolg heeft men in Diksmuide de start 170 meter verder moeten leggen, op de Vismarkt.  Organisator André Mingneau hoopt dat dit éénmalig zal zijn.  Indien na de bouw van de brug over de Ijzer voor de kwartring men opnieuw het vroegere parcours langs de IJzer kan gebruiken, kan volgend jaar ook het startschot opnieuw gegeven worden op de Grote Markt.

Volgens organisator André Mingneau lopen de deelnemers van de IFF-marathon op het slagveld van de eerste wereldoorlog waarbij ze in een sportief duel strijden voor de overwinning. Voor velen wordt het een lang, heel eenzaam, doch vredelievend gevecht tegen de afstand en de vermoeidheid. Zij aan zij, strijden voor de overwinning, lopen ze voor een ereplaats of voor de verbetering van het persoonlijk record. Maar was meer dan 100 jaar terug in deze streek overwinnen belangrijker dan overleven, zondag wordt deelnemen belangrijker dan overwinnen.

En dat spreekt aan want er worden bijna 700 lopers verwacht aan de start op de Vismarkt. Deze komen voornamelijk uit België maar ook uit Oostenrijk, Nederland, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Duitsland, Noorwegen, Denemarken en voor het eerst ook uit Japen. Zij kunnen zich voor hun borstnummers nu ook melden op zaterdag en zondag in het Sint-Niklaasinstituut bij de Vismarkt.
De deelnemers lopen het eerste deel van de marathon op het grondgebied van Diksmuide (zie kaart hieronder) via Beerstblote aan de oostzijde van de IJzer naar Tervaete en Stuivekenskerke waar kilometerpaal 10 staat. Vervolgens gaat het opnieuw richting Dodengang en de IJzer . Door de werken aan de brug over de IJzer gaan ze wel door provinciedomein IJzerboomgaard en de Kapellestraat naar Sint-Jacobskapelle waar kilometerpaal 20 staat. Vervolgens trekken ze opnieuw naar de IJzer om over Knokkebrug richting Ieper te lopen.

De organisatoren vragen aan de bewoners langs het parcours rekening te houden met de passage van de lopers. Er is een tijdelijk verkeersreglement van kracht dat verkeer verbiedt tot na het passeren van de marathon. De politiediensten zullen daarop toezien. Maar ook het scheepvaartverkeer moet rekening houden met de passage van de IFF-marathon. Zowel de Tervaetebrug als de Knokkebrug worden tijdens de wedstrijd niet opgehaald door de Vlaamse Waterweg.
De marathon wordt gelopen tussen 10 uur en 15.30 uur. Maar het wedstrijdrecord staat bij de heren op naam van Wim Mory met 2 uur 24 minuten en 52 seconden. De uit Diksmuide afkomstige Hanna Vandenbussche heeft dan weer het record bij de dames met 2 uur 47 minuten en 42 seconden. Wie erin slaagt deze records te breken krijgt een bonus van 100 euro. Overigens is het wereldrecord op de marathon op vandaag 1 uur 59 minuten en 30 seconden.
En tenslotte blijft het borstnummer van de IFF-marathon uniek. Want daarop staat niet alleen de naam van de deelnemer maar ook een tweede naam van een tijdens de eerste wereldoorlog gesneuvelde olympiër. Voor deze vermelding moet de deelnemer wel een extraatje betalen bij zijn inschrijving. Maar dat gaat integraal naar het goede doel. En dat is dit jaar opnieuw Kom Op tegen Kanker.
Voor meer info over de IFF-marathon : klik hier. (DLD)

Foto archief eDiksmuide : start IFF-marathon op de Grote Markt in 2025

Deel dit bericht: