Al 25 jaar wordt het pestgedrag op de ’t Saam-campus Cardijn aangepakt. Maar ook na een kwarteeuw is het werk niet af. Het is eigenlijk nooit af, zo is te horen bij Andy Hoedt van de ’t Saam-school. Moet men er dagelijks oog voor hebben, af en toe wordt er ook extra aandacht aan gegeven. Zo heeft men deze week een maand intensief werken rond pesten afgerond. Via het maken van een lightbox, stopmotionfilmpjes en een gespreksbank wil men de leerlingen beter wapenen wanneer ze geconfronteerd worden met pestsituaties. Ook voor serviceclub Rotary 86XX is het pesten een belangrijk thema. Ze heeft dan ook haar financiële schouders gezet onder het project van de gespreksbank.
Marijke De Wolf zette het pesten al een kwarteeuw terug op de agenda van wat toen nog het VTI heette en vandaag de campus Cardijn van ’t Saam is. En sindsdien zet de school volgens directeur Bart Laleman nog dagelijks in op preventie, dialoog en het versterken van leerlingen. En daarbij kijkt men niet alleen naar de slachtoffers maar ook naar de omstaanders en de plegers. De leerlingen wil men leren respect ontwikkelen. Maar dat is dus een dagelijkse opdracht die nooit stopt. Een pestvrije school is immers een illusie.
Tijdens de voorbije projectmaand hebben de leerlingen een lightbox gemaakt waarop quotes tegen pesten verschijnen. Daarnaast werden ook stopmotionfilmpjes gemaakt over pestsituaties en mogelijke oplossingen. Deze projecten werden afdelingsoverschrijdend ontwikkeld, pestgedrag situeert zich immers in iedere afdeling van de school. Tenslotte werd door de afdeling ‘hout’ ook een luister- en praatbank gebouwd die de gesprekmethode “cirkelen” kan ondersteunen. Bedoeling daarbij is dat iedereen, gepeste, pester of omstaander, gelijkwaardig in dialoog kan gaan.
De Diksmuidse serviceclub Rotary 86XX werkt al langer rond het thema “school zonder pesten”. Tot dusver had ze daarbij vooral aandacht voor het lager onderwijs. Maar met dit project wil ze deze lijn nu ook doortrekken naar het middelbaar onderwijs op een manier die echt bij jongeren past. Creatief tegen pesten vertrekt dan ook niet vanuit wat niet mag, maar vanuit wat jongeren zélf willen zeggen en creëren.
“Wat ons reeds raakte zijn de quotes van de jongeren zelf die op de lightbox zullen komen. Elk van die boodschappen is uniek en oprecht. Men ziet dat ze zich betrokken voelen en dat ze er echt willen toe bijdragen. “, zo stelt men Rotary. Voor hen draait het niet alleen om het pesten aan te pakken maar ook om jongeren te versterken. Ze zijn dan ook trots dat ze daarin, samen met ’t Saam en de leerlingen iets positiefs kunnen betekenen.
Naast de financiering van de gespreksbank schonk Rotary nog 3 waardebonnen van 75 euro elk aan de leerlingen met de meest in het oog springend filmpje en lightbox. (DLD)


