Wie droomt van een reis naar het Hoge Noorden om er zich te laten betoveren door het mystiek van het noorderlicht, kan hiervan een voorsmaakje krijgen op vrijdag 15 en zaterdag 16 november in de Sint-Niklaaskerk. Daar zorgt het projectkoor CHANTage met het concert Northern Lights voor een avondvullend programma met enkel koorwerken van Scandinavische en Baltische koorcomponisten. Het belooft een intense muzikale avond te worden, want het koor met meer dan 40 CHANTagezangers laat zich dit jaar begeleiden door een professioneel strijkorkest met 14 topmuzikanten.
Nadat Projectkoor CHANTage vorig jaar met een concert vol popklassiekers het Diksmuidse CC Kruispunt drie keer liet vollopen, gooit het koor het dit keer over een andere boeg. Uitgangspunt voor een concert met enkel en alleen werk van Noord-Europese componisten was het gekende koorwerk Sunrise Mass van de Noorse componist Ola Gjeilo. “Ik wilde al heel lang eens de Sunrise Mass van Gjeilo uitvoeren, maar daar zijn genoeg financiële middelen voor nodig, aangezien dit werk voor koor en strijkorkest geschreven is”, verduidelijkt dirigent Geert De Deygere. “Na meer dan tien jaar zijn we eindelijk in staat dit te financieren. Op basis daarvan ging ik op zoek naar een thema waarin de Sunrise Mass paste en waarbij we nog andere werken met strijkers konden brengen.”
Het is uiteindelijk een avondvullend programma met werken voor koor en strijkers van Scandinavische en Baltische componisten geworden. Zo komt naast de Noorse componisten Gjeilo en Arnesen ook werk van componisten uit Estland, Letland of Finland aan bod.
“We voerden in 2015 en 2018 tijdens de concerten Luminous night of the soul en Music for the soul al werken uit van Gjeilo, maar in mijn zoektocht naar muziek voor dit concert heb ik toch pareltjes ontdekt van andere Noord-Europese componisten. Ik kende bijvoorbeeld de Letse componist Peteris Vasks niet, maar nu ben ik fan”, vertelt Geert De Deygere verder nog.
Northern Lights is te zien op vrijdag 15 en zaterdag 16 november telkens om 20 uur in Sint-Niklaaskerk. Tickets kosten 18 euro, met het UiTPAS-kansentarief is dat 3,60 euro. De laatste exemplaren kunnen besteld worden via www.ticketwinkel.be.
En intussen kijkt men bij CHANTage ook al naar toekomst waar er nog enkele mooie projecten op stapel staan. In maart 2025 neemt het koor deel aan het Koor in Koor-project van de Diksmuidse dienst cultuur en in december 2025 gaat CHANTage, na zijn debuutconcert in 2013, nog eens de kersttoer op. Maar eerst wil het koor de Sint-Niklaaskerk betoveren met de mystiek van het noorderlicht. (DLD)