Het comité met de buren uit de Woumenweg en bedrijfsleiders uit de Heernisse heeft gisteren een gezamenlijk verzoekschrift ingediend bij de Raad voor Vergunningsbetwistingen. Ze vragen de vernietiging van de vergunning die de scholengroep heeft gekregen van de provinciale deputatie om een nieuwe schoolcampus te bouwen aan de Cardijnlaan. Hiermee hopen ze dat er eindelijk een veilige en doordachte oplossing komt voor de school op een plaats die wel geschikt is voor leerlingen en een bedrijfszone waar bedrijven kunnen blijven ondernemen zonder bijkomende risico’s of beperkingen. Eerder had ook al het stadsbestuur een vergunning verleend voor de bouw van deze school aan de Cardijnlaan.
’t Saam had eerder al haar plannen richting een groene campus gewijzigd om een antwoord te geven op de proteststemmen van de buurt en de Heernisse. Daarbij was er vooral kritiek op de inname van de groene bufferstrook tussen de Woumenweg en industriezone Heernisse, rond de verhoogde mobiliteitsdruk voor deze omgeving en de aanwezigheid van een school op een industriezone.
Maar ook met deze plannen blijven de bezwaarindieners niet alleen ernstige effecten vrezen voor de woonomgeving in de Woumenweg, ook de bedrijven van de Heernisse blijven zich ernstige zorgen maken over de uitbreiding van een school op hun bedrijventerrein. Een industriezone is immers voor hen geen veilige omgeving voor 1.400 leerlingen en 200 leerkrachten. Dagelijks zwaar verkeer, vrachtwagens en industriële activiteiten brengen immers risico’s met zich mee die men niet kan verzoenen met een schoolomgeving. Daarenboven vrezen ze dat de aanwezigheid van een school ook toekomstige bedrijfsactiviteiten en vergunningsaanvragen zal bemoeilijken. Bedrijvigheid en onderwijs verdienen voor hen elk hun eigen plaats maar niet op dezelfde locatie.
Nog volgens de bedrijfsleiders moet er op het bedrijventerrein Heernisse voorrang worden gegeven aan ambachtelijke bedrijven en KMO’s. Dat is overigens ook een standpunt die al naar voor kwam in een enquête die in 2022 werd gehouden onder de bedrijfsleiders van de Heernisse. Ze merkten daar toen ook reeds op dat ook zuivere kantoorgebouwen als het administratief centrum van de stad Diksmuide daar niet thuis horen.
Maar dus ook voor de scholencampus van ’t Saam moet een betere locatie buiten de Heernisse gezocht worden. De huidige bufferzone waar op vandaag reeds de VTI-campus staat moet een echt parkgebied worden. Daarenboven wordt er ook gebouwd op de Heernisse zelf waar het huidig VTI overigens ook al afdelingen heeft. Tenslotte is er aansluitend nog de unanieme vraag om ook de huidige plannen die voorzien in de volledige afsluiting van de Cardijnlaan te herzien en van deze straat opnieuw een volwaardige toegangsweg naar de Heernisse te maken.
Het is nog niet duidelijk wanneer er een uitspraak van de Raad voor Vergunningbetwistingen kan verwacht worden. (DLD)

